Dawno temu, a nawet jeszcze dawniej, usiłując się nauczyć niemieckiego, co zakończyło się niestety sporym niepowodzeniem, zostałam uświadomiona, że Niemcy mają na określenie ojczyzny dwa różne słowa: Vaterland i Heimat. Przy czym „kraj rodzinny” to Vaterland, a Heimat odpowiada temu, co po polsku nazwalibyśmy „małą ojczyzną”, a bardziej poetycko: „to miejsce, które nazywasz domem”.

60H

Bo też mało kto nazywa „domem” całą swoją ojczyznę. Domem jest moje miasto lub moja dzielnica, obszar wyznaczony tym, gdzie żyję (w terminologii unijnej jest to zapewne „centrum interesów życiowych”, co wskazuje jasno, że tłumaczeni dyrektyw nie są i być nie mogą w godzinach pracy poetami).

Miejsce, które nazywam domem. To znaczy, miejsce gdzie toczy się moje życie. Dawno temu mieszkałam w innym miejscu, niż to, które nazywałam domem. Kilka naście tysięcy kilometrów przejechałam w ciągu kilku lat, stale wracając do domu. Teraz, rozkoszując się „życiem lokalnym”, doceniam każdy jego aspekt. To, że znam sąsiadów a oni znają nas. Mój fryzjer jest w odległości 10 minut spacerem, a ulubiony warzywniak – tuż za rogiem. Bibliotekarka rozpoznaje swoich stałych czytelników prawie-że po odgłosie kroków.

Czasem jest tak, że dom ma się jeden, czasem – „rodzinnymi stronami” staje się miejsce dotąd nieznane. Wtedy potrzebny jest dodatkowy wysiłek, aby poznać sąsiadów, oswoić lokalne miejsca. Powiedzieć mijanej na przystanku starszej pani „dzień dobry” wiele razy, zanim usłyszy się odpowiedź. Być może świadomie nagiąć własne obyczaje i przerzucić się na usługi i atrakcje lokalne, właśnie po to aby wrosnąć w nowe środowisko, aby uniknąć sytuacji, w której po dekadzie odkryje się, że miejsce, gdzie stoi Twój dom jest tylko sypialnią a Ty sam jesteś w nim tak samo obcy jak w dniu przeprowadzki.

Wyjdź z domu i zobacz co jest za rogiem. Przetestuj lokalną kosmetyczkę i kawiarnię. Zapisz dzieci do klubu kultury za rogiem zamiast wozić je na podobne zajęcia przez całe miasto. Zadaj sobie pytanie o to, jaką historię ma Twoja nowa mała ojczyzna, z czego jest dumna, czym się wyróżnia. A zanim się obejrzysz, będziesz mógł powiedzieć: jestem stąd.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...