Właściwie, nie tylko z wakacji. Z roku na rok, coraz więcej jest zdarzeń, ludzi, miejsc, o których nie chcemy zapomnieć. Wspomnienia z podróży poślubnej? Pierwsze kroki małego człowieka? A może opowieści babci o życiu przed wojną, unikalne ale odchodzące w miarę, jak jej pamięć blednie?

paul-morris-295077

Jak zachować swoje wspomnienia?

  1. Wywołuj zdjęcia. Zarówno te z podróży jak i te rodzinne. Wieszaj je na ścianach, stawiaj na pianinie, używaj jako zakładek do książek. Niech przypominają członkom rodziny o miejscach i ludziach, których nie chcecie zapomnieć .
  2. Pomyśl o albumach. Takich prawdziwych, nie o zbiorze cyfrowych zdjęć na dysku. Prawdziwe albumy zupełnie inaczej się ogląda – zdecydowanie łatwiej też po nie sięgnąć. W albumie, oprócz zdjęć, możesz znaleźć miejsce na inne drobne pamiątki – bilety wstępu, małe mapki, zasuszone liście. Pamiętaj o podpisywaniu zdjęć – za kilka lat już sobie nie przypomnisz, czy Twój mąż stał na głowie w Sienie czy w Pizie 😉
  3. Jeśli lubisz się kreatywnie wyżywać, zainteresuj się scrapbookingiem lub project life. Ten sam kronikarski efekt a o ile więcej kreatywnej zabawy w trakcie tworzenia!
  4. Wykorzystuj pamiątki w dekoracji domu. Warto o tym pomyśleć już na etapie ich wybierania, żeby można było je wykorzystać. Pij herbatę z kubka z Gdańska, na kanapę rzuć pled z Tybetu… Ale też korzystaj z zegarka po dziadku i noś z dumą apaszkę po cioci (o ile Ci do czegoś pasuje oczywiście). Moja ukochana bluzka ma prawie 50 lat i na pewno opowiedziałaby niejedną historię z panieńskich prywatek mamy, gdyby tylko mogła mówić;-)
  5. Jeśli masz czas i ochotę – prowadź kronikę rodzinną. Za kilkanaście lat dzieci może za to nie podziękują, ale za kilkadziesiąt – na pewno.
  6. Utrwalaj opowieści. Anegdoty rodzinne, ale też całkiem poważne historie z przeszłości. Może Twoja babcia jest ostatnią osobą w okolicy, która jeszcze pamięta jak się obchodziło tradycyjną Wigilię w jej regionie? Historia mówiona to bezcenne źródło, nie tylko dla rodziny.

Warto zawalczyć o swoje wspomnienia:-)

A Wy, przywiązujecie wagę do wspomnień? Próbujecie je zachować dla siebie, dla swoich dzieci?

Fotografia:
paul morris

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...