Trwa kolejny Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa. Poczynając od 7 lutego, przez kolejne 7 dni na wielu zacnych blogach pojawiać się będą wpisy oscylujące wokół tegorocznego hasła Tygodnia Małżeństwa: „Małżeństwo jest drogą” – dzisiejszy dzień blogerzy i vlogerzy poświęcają zaręczynom.

900x900a

Współcześnie oświadczyny stały się raczej sposobem na powiedzenie „Traktuję nasz związek poważnie” niż wstępem do bliskiego ślubu, do tego stopnia, że już tylko niektóre ciotki domagają się jednocześnie z prezentacją pierścionka podania daty (i miejsca) ślubu. Minęły czasy, kiedy zaręczyny od ślubu dzieliło sześć do dwunastu miesięcy, wypełnionych haftowaniem monogramów na serwetkach i obszywaniem przyszłej panny młodej na całe małżeńskie życie.

Nadal jednak warto zaręczyny traktować jak ważny kamień milowy a przed powiedzeniem „Tak” zastanowić się nad tym, czy aby na pewno jest to: „Tak, chcę o Tobie myśleć jako o partnerze na całe życie”. Sakramentalne czy cywilne, małżeństwo powinno być zawierane z myślą o tym, że przetrwa do śmierci – a przyjęcie oświadczyn powinno być ważnym krokiem do zaufania, że z tym właśnie a nie innym człowiekiem można takie małżeństwo zawrzeć.

Oświadczyny warto przyjmować:

  • w zaufaniu – do dobrych intencji i szczerych zamiarów, nie tracąc jednak nic z czujnego zmysłu obserwacji siebie i narzeczonego;
  • w wolności – to jest, w pewności, że podejmowana decyzja o przyjęciu oświadczyn jest podejmowana bez nacisków zarówno zewnętrznych („To taki dobry chłopak” czy „Tyle lat już za Tobą chodzi, no nie mów, że to była tylko zabawa” to absolutnie fatalne podstawy do planowania ślubu) jak i wewnętrznych (chyba najważniejsze jest to właśnie – czy moja miłość do tego obywatela jest wolna, czy popadłam w emocjonalne uzależnienie, wypełniam tym związkiem pustkę, maskuję zranienia… lista może być długa a rozważenie tej kwestii jest konieczne);
  • z radością – która pojawi się sama z siebie;
  • z pewnością – że pierścionek a’la Scarlett O’Hara szczęśliwym nie czyni.

A o tym, że okres narzeczeństwa jest szalenie pracowitym czasem, nie tylko a nawet nie przede wszystkim ze względu na planowanie ślubu – następnym razem.

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...