Takie mamy czasy, że na pewne (nieproste przecież) tematy, każdy musi się, publicznie i radykalnie wypowiedzieć. Im publiczniej i radykalniej, tym lepiej.107H

Pół biedy, jeśli „człowiek o stanowczych poglądach” po prostu zaśmieca nam główną na FB – ale bywa też tak, że polem walki staje się niedzielny obiad, popołudniowa kawa z przyjaciółmi czy organizowane od tygodni urodziny naszego kochanego szkraba.

Jak wybrnąć z klasą z takiej trudnej sytuacji? Oto moje ulubione sposoby, w większości do zastosowania w każdych okolicznościach (niektóre wymagają sojuszników lub rekwizytów):

1) Wywołaj jednego z dyskutantów do innego pomieszczenia

Pretekst dowolny. W zależności od płci dyskutanta i okoliczności, może to być konieczność odkręcenia słoika, sprawdzenia żarówki (jeśli akurat wszystkie świecą, jedną możesz poluzować) albo pokazania nowego kwiatka doniczkowego.

Jest szansa, że w międzyczasie pozostali goście zmienią temat na mniej ognisty.

2)  Odwróć uwagę

Koronną metodą w tej kategorii jest: „Przepraszam kochani, czy ktoś reflektuje na kawę?”. Im więcej opcji do wyboru („A wolisz z mlekiem czy bez, a może latte? Sojowe czy zwykłe?”) tym większa szansa, że po tej akcji nikt sobie nie przypomni o czym tak zapamiętale dyskutowano.

Metodę tę można połączyć z kolejnym sposobem czyli

3) Podrzuć nowy temat rozmowy

To trudna metoda, bo prawie zawsze zostaje zauważona. Można ją stosować poprzez rozpoczęcie nowej rozmowy z jedną osobą, licząc na to, że pozostali się włączą albo poprzez zasugerowanie tematu wprost („O mało nie zapomniałam, że chciałam się Was poradzić w sprawie X”). Aby ułatwić sobie płynną zmianę, zastosuj dodatkowo:

4) Zdobądź sojusznika

Szepnij dwa słowa na boku komuś, kto również nie cieszy się z zawłaszczania okazji towarzyskiej przez politykę/korupcję/chaos we Wszechświecie/inne tragedie budzące emocje – we dwójkę łatwiej wywołacie wrażenie, że nowy temat rozmowy jest bardzo pożądany i utrudnicie powrót do tego tematu, który Wam przeszkadza.

5) Wyłącz fonię

Ten sposób, polegający na subtelnym wymuszeniu milczenia, można stosować w wielu odmianach, z których najpopularniejsze to:

– na kulinaria – podajemy potrawę lub deser, przy którym trudno się mówi i liczymy na wygaszenie emocji przez konsumpcję (świetnie działa spaghetti lub ciasto z bezą, w wersji mniej budżetowej – skomplikowane owoce morza);

– na dziecko – jeśli posiadamy skłonny do współpracy egzemplarz, namawiamy go na boku do ogłoszenia występu artystycznego.

A jakie są Wasze metody w takich sytuacjach?

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...